Získal Bookerovu cenu, stal se knihou roku v rámci British Book Awards, vyšel v desítkách zemí. Českému vydání románu Shuggie Bain předchází pověst jednoho z největších románů posledních let, pro skotského autora Douglase Stuarta přitom šlo o debut, který se rodil komplikovaně. Nyní autor napsal i scénář pro televizní adaptaci. Román Shuggie Bain přeložila Lenka Sobotová.
Jednu z ulic Glagow zkrášluje nástěnná malba vyobrazující literárního hrdinu Shuggieho Baina. Tak silně se stejnojmenný román Douglase Stuarta propsal do místního povědomí. „Glasgow jsem miloval, ale nejsem si jistý, že to město milovalo mě,“ řekl Stuart deníku The Guardian ke svému dospívání a komplikovanému vztahu k městu, které hraje tak důležitou roli v románu.
Stuart psal román Shuggie Bain deset let, rukopis odmítlo na čtyřicet nakladatelů. A pak se jeho vydání potkalo se začátkem celosvětové pandemie. Kniha se neprodávala a autor byl přesvědčený, že jeho kariéra spisovatele nebude mít dlouhého trvání. Silný příběh si však postupně svoje čtenáře našel a mezi lety 2020 a 2021 byl nominovaný na desítky literárních cen.
Přestože se Stuart zpočátku bránil, když měl mluvit o autobiografických prvcích ve svém psaní, nyní otevřeně mluví o tom, že se inspiroval svým dětstvím a dospíváním v Glasgow osmdesátých let a životem s rodičem alkoholikem.
Jeho protagonista Hugh „Shuggie“ Bain je osamělý, citlivý chlapec, který vyrůstá zchátralých obecních bytech. Politika Margaret Thatcherové připravila obyvatele průmyslového města o práci, schyluje se k drogové epidemii, Shuggieho matka Agnes sní o vlastním domě a žije na dluh. Když její manžel odejde od rodiny, nachází stále větší útěchu v pití a sociální dávky utrácí za plechovky extra silného piva. Shuggieho dospívající sourozenci si raději rychle najdou způsob, jak z domova utéct, a malého bratra nechají, aby se o matku staral sám. Shuggie se mezitím snaží stát se obyčejným klukem, jenže zjišťuje, že je všechno, jen ne „normální“ podle měřítek svého okolí. A jedinou oporou je mu matka, která se propadá do alkoholismu.
Stuartův debut je považovaný za naléhavý epický obraz dělnické rodiny, který se řadí vedle děl Édouarda Louise, Hanyi Yanagihary nebo Alana Hollinghursta. Patřil ke knihám roku například podle Los Angeles Times, Independent, Daily Telegraph, Economist, TIME, NPR, Kirkus Reviews nebo knihkupectví Barnes & Noble.
Douglas Stuart napsal také scénář pro televizní adaptaci svého románu, natáčení seriálu v těchto dnech připravují stanice BBC a produkční společnost A24. „Jsem nadšený, že mohu přivést rodinu Bainových do nového média a že mám příležitost rozvíjet svůj román a vnést do příběhu nové linky, zkoumající těžkosti a boje, stejně jako soucit, humor a houževnatost, které jsou pro skotskou duši zásadní.“
Douglas Stuart (1976) vyrůstal v Glasgow jako nejmladší ze tří sourozenců. Jeho otec rodinu opustil, když byl Stuart malý. Vychovávala ho matka, která bojovala s alkoholismem a závislostí a zemřela, když bylo autorovi 16 let. Vyrůstal se svým starším bratrem. Vystudoval střední textilní školu a poté Královskou akademii umění. Dnes žije Douglas Stuart v New Yorku, kde se živí jako módní návrhář. Za román Shuggie Bain získal v roce 2020 Man Bookerovu cenu, byl nominován na Carnegieho medaili a stal se finalistou Národní knižní ceny.
V pracovní době se nebudou číst noviny! Knižní novinky si čtěte! S naším newsletterem budete vědět o všem, co se v Pasece šustne, ať už vás zajímá pohled do zákulisí, novinky, nebo slevové akce.
Přihlášením se k odběru novinek souhlasíte se zpracováním vašich osobních údajů.